Kalıcı Oje Nedir? Ana Tırnağa Zarar Verir mi?

Kalıcı oje aslında protez tırnak yapımında kullanılan jelin inceltilmiş ve renklendirilmiş halidir. Ortalama 3-4 hafta kalıcılığı ile rahat bir kullanım sağlar. Ayrıca tırnak üzerinde bir katman oluşturması sebebi ile tırnakları dış etkenlerden korur, çabuk kırılmasını da engeller.  Tırnak yapısına herhangi bir zararı yoktur. Tırnağa zarar vermez. Tüm dünyaya hızla yayılan bu ürün artık  özellikle çalışan bayanların tercihi iken günümüzde  tüm kadınların vazgeçilmezi olmuştur. Ellerimizin güzelliği yüzümüzün güzelliği kadar önemlidir. Makyaj yüzümüze nasıl yeni bir karakter kazandırıyorsa; ojeler de ellerimize yeni bir karakter kazandırır.

Kalıcı Oje Nedir

Kalıcı Oje Nasıl Uygulanır?

İster protez tırnak salonuna gidin, ister evde kendiniz yapın , kalıcı oje size çok büyük kullanım rahatlığı sağlayacaktır. Kalıcı ojeyi evinizde çok rahat ve kolay şekilde uygulayabilirsiniz.  Kalıcı oje kullanımı kolaydır ve son derece uzun ömürlüdür. Buna ek olarak, kalıcı oje gerçekten çizilmeye karşı dayanıklı ve yüksek düzeyde dayanıklılık ile karakterize edilen ilk ojedir. Kalıcı oje 3 farklı kattan oluşur: base kat +u.v oje+top coat (cila)

 1. Tırnaklarınızın temiz olduğundan emin olmanız gereken ilk şey. Tırnaklarınızı kesin veya törpüleyin ve tırnak etlerini geriye doğru itin. Buffer ( sünger törpü) ile yüzeyi pürüzsüzleştirin ve mat bir doku elde edin . Bu, ojenin daha iyi tutunmasına yardımcı olacaktır.
 2. İkinci adımda tırnakların yağsız olduğundan emin olun. Bunun için tırnaklar alkol ile silin.
 3. Şimdi, bir UV lambası altında baz kat uygulayın ve daha sonra uygulayın. U.V lambasında bir dakika tutarak  sertleşmesini sağlayın. Son olarak, tırnağın üstüne top coat (parlatıcı cila)  uygulama yapın.

Özel ve güzel olan şey, bu ojenin 21 güne kadar sökülmeden, en az kırıkla  kalmasıdır. Yeni sürülmüş ojedeki ezikler veya ince oluklu görüntü, dayanıklı kalıcı oje sayesinde artık geçmişte kalıyor. Diğer jel tırnaklar daha hızlı pul pul dökülürken veya uzun kuruma süresine sahipken, kalıcı oje sadece birkaç dakika içinde sertleşiyor.

Kalıcı Ojenin Kalıcılığı Ne Kadardır?

 • Kırılgan tırnaklar için harika bir alternatiftir. Kalıcı ojenin, stabilitesi, dayanıklılığı ve kolay uygulama ve çıkarma yöntemi olması sebebi ile sık sık tercih edilir. Jel kadar güçlü ve dayanıklıdır ve oje kadar kolay uygulanır ve çıkarılır.2-3 haftaya kadar çiziksiz ve parlak tırnaklara sahip olursunuz. Sadece birkaç dakikalık kısa kuruma süresi sayesinde, yeni sürülmüş oje sonuç mükemmel olur.
 • Tırnağın üzerine birbiri ardına uygulanan ve ardından UV lambası altında sertleşen üç kat sayesinde, özellikle stabildir. Sonrasında hangi aktiviteyi yaparsanız yapın, oje dayanıklı kalır ve dökülmez. Bunu birbiri ardına uygulanan ve UV ışığı altında kuruyan baz kat, renkli kat ve top kata borçlusunuz.
 • 2-3 haftaya kadar dayanmaktadır. Tırnaklardan normal oje gibi soyulma ve dökülme yapmaz. Tırnağınız uzamaya devam ettikçe oje de onlarla birlikte uzar.
 • Parçalanmayacağını ve uzun süre dayanacağını vadediyor.
 • Jel ve oje karışımıdır. Uygulamanın yapılacağı tırnağın çok ince olmaması gerekir. Çok ince tırnaklara yapılan uygulamalarda atmalar yaşanabilir. Sağlıklı tırnaklara önerilir.
 • Tırnak stüdyosunda ortalama uygulama fiyatları 150-200 tl arası değişiyor. Fakat kalıcı oje setleri ile kişi kendisi evde uygulama yapabilir.

Kalıcı Oje Nasıl Çıkarılır?

Ne yazık ki, yaklaşık iki üç hafta sonra, uygulanan tırnaklarınız artık başlangıçtaki kadar güzel görünmüyor olacak. ancak kalıcı oje sıradan bir oje çıkarıcı ile çıkartılamaz.  Evde kalıcı ojeyi çıkarmak mümkündür. Pamuk üzerine bir miktar aseton dökünüz. Asetonlu pamuğu kalıcı ojenin üzerine denk gelecek şekilde alüminyum folyo ile tek tek sarınız.  Ortalama 15 dakika bekleyiniz. Sonrasında bir metal spatula veya manikür çubuğu yardımı  ile gevşeyen kalıcı ojeleri kazıyınız. Çıkmayan kırıntı ve kalıntıları tırnağınıza zarar vermeden dikkatlice törpüleyiniz. Tırnaklarınız şimdi yeni bir kalıcı oje uygulamasına hazır.

Bazı manikür ve protez tırnak salonları kalıcı ojeyi  törpüleyerek çıkarır. Ancak bu, tırnaklarda ciddi aşınma ve yıpranmaya neden olur.

Kalıcı Oje Malzeme Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kalıcı oje seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Piyasada bulunan bir çok çeşit kalıcı oje markası  aynı kalitede olmayabilir. Satın almak istediğiniz ojenin mutlaka kalitesini ve kalıcılığını satın almadan önce araştırınız. İlk defa satın alacağınız bir markanın ürününü çok sayıda almaktansa 1 adet alıp denemenizi tavsiye ederiz. Kalıcı ojeyi satın aldıktan sonra ilk uygulamada ojenin kıvamının ince olmasına ve kapatıcılığının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Oje ince kıvamlı ve kapatıcı olmalı. Kalın kıvamlı ojeler tırnağınızda gereksiz kalınlık ve  kaba bir görüntü oluşturacaktır. satın alacağınız  kalıcı ojenin  seçimini  yaparken ,şatafatlı ambalajlara veya fiyat cazibesine kapılmadan  seçim yapmalısınız. Kullanıcıların yorumlarını ve tavsiyelerini  dikkate almak  yapacağınız kalıcı oje seçiminde  yaşayacağınız birçok olumsuzluğun önüne geçecektir.

Evde Kalıcı Oje Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyulur?

Kalıcı makyaj eğitimi ile çok kapsamlı bir şekilde anlattığımı kalıcı oje işlemini kendiniz uygulamak istiyorsanız, profesyonel tırnak salonlarında kullanılan ürünlerin aynısını alıp kullanabilirsiniz. Uzun vadede, tırnak salonlarına gitmekten çok  daha ucuza gelir.

 1. Tırnak törpüsü
 2. Buffer
 3. Alkol bazlı Temizleyici ve oje çıkarıcı
 4. LED/UV lambası
 5. İstenilen renkte LED/UV oje
 6. Base kat
 7. Top kat

Kalıcı Ojeyi Çıkarmak İçin Gerekli Malzemeler:

 1. Tırnak törpüsü
 2. Alüminyum folyo
 3. Asetonlu oje çıkarıcı
 4. Tırnak yağı (zeytin veya hindistan cevizi yağı iyi alternatifler dir)
 5. Pamuk
 6. Tahta çubuk veya metal kronk

Yorum yapın