Makyaja Neden İhtiyaç Duyulur?

Makyaj modern kadının olmazsa olmazı vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Bu faaliyet gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Makyaj neredeyse insanlık tarihi kadar eski olup yapılması halinde daha genç daha dinç daha sağlıklı daha güzel görünmek mümkündür. Bunun bilinci ile bayanlar günlük yaşantılarında günlük aktivitelerine göre çeşitli makyaj seçeneklerini kullanmaktadır.

Günümüzde günlük sade makyaj, gece makyajı, okul makyajı, gelin makyajı, porselen makyajı gibi güne ve aktiviteye göre yapılan makyajlar mevcuttur. Kişiyi olduğundan daha alımlı daha çekici, daha güzel göstermesinden dolayıdır ki yüzyıllardır kadın olsun erkek olsun kullanılır tercih edilir. Bir süslenme ve bakım yöntemi olarak insanların vazgeçilmezi olmuştur. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile kalıcı olarak yapılan makyaj uygulamaları son derece popüler hale gelmiş ve her geçen günde gelişmektedir. Bu işlemler ile cildi daha kusursuz, gözleri veya burunu daha küçük daha büyük göstermek mümkündür. Günümüzde yapılan makyajların öncesi ve sonrası yapılan çekimler ile değişimin inanılmaz olduğu gözlenmektedir.

Neden Makyaj Yaparız?

Kadınlar asırlardır kendilerini iyi hissetmek amacıyla yapmıştır. Günümüzde birçok insan bakımlı görünmek hatları belirginleştirmek, daha derli toplu görünmek, karşısındaki kişileri etkilemek için ihtiyaç olarak hissetmiştir. Kadınların ve erkeklerin vazgeçilmez eylemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bakımlı görünmek toplum karşısında bir zorunluluk olmuştur adeta. Günümüz modern insanı için sosyal anlamda daha popüler görünmek için neredeyse bir zorunluluk olarak görülmektedir. Bunun için sosyal platformlarda bile sanal makyaj programları giderek popülerliği artırmaktadır.

Günümüzde Tercih Edilen Makyaj Teknikleri Nelerdir?

Çalışan kadınlar tarafından tercih edilmeye başlanan makyaj türü kalıcı makyajdır. Kısaca bu faaliyet türünden bahsedelim. Her sabah saatlerce ayna önünde makyaj yapmak çalışan kadın için zordur bu sebeple 1 yıl kadar kalıcı olan tabiki kişiden kişiye veya cilt tipine kullanılan tekniğe bağlı olarak uzun bir zaman diliminde kullanım kolaylığı vardır. Cilt altına yarı kalıcı pigmentler ile uygulanan bu makyaj tekniği günümüzde oldukça popüler olarak kadınlar ve erkekler arasında çok tercih edilmektedir.

Günümüzde makyaj yapmak bilgi ve beceri isteyen meslekler arasına girmiştir. Her kadın kendince makyaj yapmaktadır elbette ama bunu yaparken de gülünç duruma düşmemek lazım.

Gelin size biraz bu konuda tüyolar verelim ne dersiniz.

 • Makyaj yaparken cildimizin temiz olmasına özen göstermeliyiz, nemlendirmeden makyaja başlanmamalı yoksa gün içinde darmadağın bir görünüm kaçınılmaz olur.
 • Ruj eğer çabuk çıkıyorsa ya, uzun süreli kalıcı olan tercih edilmeli veya ruj katları arasına transparan pudra serpilmelidir , böylelikle ruj uzun süre dayanır.
 • Göz çevresine eğer koyu halkalar varsa, makyajdan evvel küçük buz küpleri ile masaj uygulamalı göz çevresini daha dinamik ve makyajın daha iyi görünmesini sağlarız.
 • Gözlerimizi, badem göz olarak makbul gören bir şekilde göstermek için ise, göz dış bitiş çizgilerini hafifçe yukarı doğru kalem veya eyeliner ile kaldırabiliriz.
 • Kontür diye adlandırılan fondöteni açık veya tenimizden biraz daha koyu seçip mesela, burun hatları gibi Işık ve gölge ile kamuflaj yöntemi kullanarak gizleyebiliriz…

Şimdi kısaca bize neler gerekli makyaj malzemesi olarak, aşağıda belirtelim

Makyaj Malzemeleri

 • Fondöten
 • Ruj
 • Göz kalemi
 • Kaş kalemi
 • Rimel
 • Far
 • Pudra
 • Allık
 • Eyeliner

Kişisel malzemelerimiz mutlaka kaliteli olmalı merdiven altı ürünleri tercih etmemeliyiz ve kişisel olmalıdır. Birde makyaj meslek olarak hem erkekler hem de bayanlar arasında çokça tercih edilmektedir. Size birazda bundan bahsedelim. Birçok akademi özel kurslar bu mesleği tüm detaylarıyla öğretmektedir. Bunların başında Porselen makyaj, salon makyajı, temel makyaj, gelin makyajı gibi nitelikli makyajların eğitimleri vardır. Tabi ki en çok tercih edilen kalıcı makyaj eğitimi programıdır. Tüm bu makyaj türleri profesyoneldir ve eğitim alarak uygulama becerisi kazandırılır.

Yorum yapın