Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı rutin bakım işlemlerinden bir tanesidir. Vücudumuzda yer alan saçlarımız ve tırnaklarımız ruh halimizi en iyi yansıtan uzuvlarımızdır. Yağlı ve kepekli saçlar yenmiş ya da kirli görünen tırnaklar bizlere karşımızdaki kişinin ruh halı ve psikolojisi ile ilgili bir takım ipuçları vermeye başlar. Bunun bilinci ile modern ve sağlıklı insan her zaman vücut bakımına özen gösterilmelidir.

Tırnak bakımı pek çok kişinin bilmediği bir konudur. Tırnaklar vücudun asla havaya maruz kalmayan tek kısmıdır ve aynı zamanda vücudunuzun en görünür kısımlarından biridir. Yaygın tırnak bakımı rutinleri şunları içerebilir: tırnaklarınızı düzeltme, cilalama, törpüleme ve cilalama. Ayrıca tırnaklarınızın altındaki kir veya bakterileri temizlemek istiyorsanız bir tırnak fırçası kullanabilir veya suya batırabilirsiniz. Sağlıklı tırnaklara sahip olmanın sağlığa faydaları arasında şunlar yer alır: dolaşımın artması, enfeksiyon riskinin azalması ve daha iyi görünüm. Sağlıksız tırnaklarınız varsa, rutininizi değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir!

tırnak bakımı nasıl yapılır

Tırnak Bakımı Neden Önemlidir?

Tırnaklar sağlığınızın ve zindeliğinizin bir göstergesidir. Tırnaklar ayrıca beslenme ve hijyen gibi yaşam tarzı alışkanlıklarınıza açılan bir pencere olabilir. Tırnaklarınızın bakımı önemlidir çünkü sağlıklı tırnakları korumanıza ve tırnak hastalıklarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Tırnak bakımı genel sağlığımızın çok önemli bir parçasıdır. Sağlıklı tırnaklar sadece güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda vücutta her şeyin yolunda olduğunun bir işaretidir. Sağlıklı tırnaklar nemlendirilmeli ve nemlendirilmelidir, bu da tırnak yağları veya losyonlar uygulanarak yapılabilir. Oje çıkarıcı sadece gerektiğinde kullanılmalı ve akrilikler sadece oje çıkarıcı değil aseton ile temizlenmelidir.

Manikür ve Pedikür İçin Araçları Nelerdir?

Tırnakları kesmek için tırnak makası kullanılır. Bazıları ayak tırnaklarını kesmek için, bazıları ise tırnakları kesmek için tasarlanmış farklı boyut ve şekillerde gelirler. Tırnak törpüleri, pürüzlü kenarları düzeltmek ve tırnak yüzeyindeki fazla oje veya kiri çıkarmak için kullanılır. Tırnak tamponları metal, ahşap veya plastikten yapılabilir ve tırnakları şekillendirmek için kullanılır.

Tırnak makası, çok uzayan veya batık hale gelen tırnakları kesmek için kullanılır. Pomza taşları, taş veya plastikten yapılabilir ve tırnak yatağının etrafındaki deri yüzeyinden ölü deri hücrelerini çıkarmak için kullanılır. Kütikül iticiler metal, plastik, kauçuk veya tahtadan yapılabilir ve çok fazla geriye itilen tırnak etlerini geri itmeye yardımcı olurlar.

Tırnaklar genellikle ihmal edilir. Onlara iyi bakmalı ve güzel görünmelerini sağlamalıyız. Başlamak için iyi bir yol, tırnaklarınızı eşit ve pürüzsüz olacak şekilde törpülemektir. Bir tırnak törpüsü veya tırnak makası kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızı güzel renklerle boyamak harika bir fikirdir, ancak açık mavi veya yeşil gibi kolayca dağılacak renkleri seçmemeye dikkat etmelisiniz. Tırnaklarınızı daha güzel hale getirmenin birçok yolu vardır tüm mesele en çok neyi sevdiğinizi seçmektir!

Tırnak Güçlendirme Yöntemleri İle Nasıl Güçlü Tırnaklara Sahip Olabiliriz?

Tırnaklarınız yumuşak ve kırılgan mı? Bunun büyük bir sebebi beslenme kaynaklı olabilir! Ancak tırnaklarımızın bakımında da dikkat etmemiz gereken hususlar var. Size birkaç basit tarif ile tırnaklarınıza kimyasal sürmeden nasıl sertleştireceğinizi tarif edeceğiz.

Tırnaklar el ve ayak parmaklarının koruyucu dış tabakasıdır. Saç ve deride de bulunan keratin adı verilen sert bir proteinden oluşurlar. Tırnaklar üç katmandan oluşur: tırnak plakası (görünür kısım), tırnak yatağı (şeffaf tırnak plakasından görebileceğiniz pembemsi renkli alan) ve kütikül (tırnaklarınızın tabanındaki ince deri) . Tırnak plağı, eski hücreleri yukarıdan dışarı itene kadar kütiküllerinizin altından büyümeye devam eden keratinosit adı verilen ölü hücrelerden oluşur. Tırnakların büyüme hızı ayda yaklaşık bir milimetredir, bu da tırnakların ayak tırnaklarından iki kat daha hızlı büyüdüğü anlamına gelir.

  • Beslenme İle Tırnak Sertleştirme

Yumuşak, kırılgan tırnaklar çoğu zaman kalsiyum eksikliği kaynaklı olabilir. Bu nedenle tırnaklarınızı kalıcı olarak sertleştirmek için kalsiyum açısından zengin beslenmeniz gerekmektedir. Özellikle süt ve süt ürünlerini tüketmeniz gerekmektedir. Ancak laktoz intoleransınız varsa, kalsiyum açısından zengin maden suyu içebilirsiniz. Alman Beslenme Derneği bir yetişken için günde 1000 mg kalsiyum içeriği önermektedir. İçeriğinde 500mg/l veya daha fazla kalsiyum bulunan maden suyu tercih edilebilir.

Susam ve haşhaş tohumları da bol miktarda kalsiyum içerir. Günlük kalsiyum tüketiminizi artırırsanız sadece birkaç hafta içerisinde tırnaklarınızın sertleştiğini fark edeceksiniz. Eğer aldığınız besinler tırnaklarınızın sertleşmesine yeterli gelmezse eczaneden kalsiyum tabletleri alabilirsiniz. Buna ek olarak biotin ve folik asit de yardımcı olabilir. Alacağınız bu ek takviyeleri doktor kontrolünde kullanmanızı, ayrıca beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Tırnak bakımı kişisel hijyenimizin önemli bir parçasıdır. Tırnakların nasıl sağlıklı ve güzel tutulacağını bilmek gerekir.

  • Güneşlenmek

D Vitamini hem tırnakları hem de kemikleri sertleştirir. Robert Koch Enstitüsü’ne göre yetişkinlerin %60’ı D vitamini eksikliği yaşanmaktadır… Gençlerde bu eksiklik daha fazladır… Bununla birlikte, D vitamini gıdalardaki kalsiyumun emilmesi için gereklidir. D vitamini olmadan, kalsiyum eksikliği er ya da geç ortaya çıkacaktır!

Güneşte daha fazla zaman geçirmek D vitamini alımınızı arttırabilirsiniz. Uluslararası kaynaklara göre, haftada 3 kez 10 ila 15 dakika güneş altında kalınması tavsiye edilir. Bunun için güneş kremi sürmenize gerek yok ama güneş yanığı olmamasına dikkat edin özellikle Antalya’da yaşıyorsanızJ Önerilen süreler tavsiye niteliğindedir ve cilt tipine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca sık sık güneş yanığı olmak cilt kanserine yol açabilir… En iyisi herkesin kişisel olarak ortalama süreyi tespit etmesidir. Böylece tırnaklarınızı sertleştirebilirsiniz.

  • Daha Sert Tırnaklar İçin Faydalı Bakım Püf Noktaları

Mümkünse oje ve aseton kullanmaktan kaçının. Kalsiyum içeren cilalar ve sertleştiriciler tırnaklarınızı kısa süreliğine sertleştirir fakat uzun vadede tırnağınıza zarar verir. Tırnak makası kullanmamaya çalışın bunun yerine tırnaklarınızı tek bir yöne doğru törpüleyin. Törpülemek tırnaklarda çatlaklara yol açmaz ve tırnağa zarar vermeden kısaltmanızı sağlar…

Çok sıcak veya uzun süre duş almaktan kaçının. Duş sonrası tırnaklarınıza bakım yapın. İki haftada bir tırnaklarınıza zeytin yağı banyosu yaptırabilirsiniz. Yağ tırnaklarınızı esnekleştirir ve kurumasını önleyen koruyucu bir tabaka oluşturur. Limon ile yapılması da aynı etkiyi yaratacaktır. Protez tırnak eğitimi gibi ikinci olarak kursunu verdiğimiz manikür ve pedikür eğitimlerinde bu konuları detaylıca irdelemekteyiz.

Yorum yapın